Sayfa : Terrazzo Nedir?

Terrazzo Nedir?

Terrazzo Nedir?

Terrazzo, 15. yüzyılda Venedikli mozaik işçilerinin icat ettiği çok yönlü bir katı yüzey malzemesidir. Geleneksel olarak, terrazzo bir çimento tabanına gömülmüş, daha sonra öğütülmüş ve topikal bir yalıtıcı ile kaplanmış mermer yongalardan oluşur. Modern terrazzo daha geniş bir malzeme yelpazesinden yapılabilmekte ve kaplama yapılmaksızın cilalanabilse de, onu monte etme aracı hemen hemen aynı kalmaktadır.

Günümüzde terrazzo, ya çimento ya da tabanı epoksi ile yapılmış, daha sonra eşsiz bir benek görünümü sağlamak için bir çeşit agrega (kırma taş) ile birleştirilmiştir. Her ne kadar çoğu uygulamada mermer hâlâ tercih edilse de, terrazzo, geri dönüştürülmüş cam ve metallerin yanı sıra sedef gibi doğal agregatlardan (kırma taşlardan) da yapılabilir. Terrazzo ayrıca logolar, madalyonlar, metin veya akla gelebilecek herhangi bir soyut desen oluşturmak için hassas kesim formlarına da ayarlanabilir.

Teknolojideki gelişmeler, kaplamalar ve sızdırmazlar kullanılmadan terrazzoyu bitirme yöntemleri sağlamıştır. Modern terrazzo, herhangi bir kimyasal kullanmadan yüksek parlaklığa kadar mekanik olarak parlatılır. Bu nedenle, terrazzo ayrıca çevre dostu ve çok az bakım gerektiriyor.

20. yüzyılın ortalarında popüler bir zirveye ulaşan terrazzo, çoğu zaman orta yüzyılın çağdaş tasarımıyla ilişkilidir. 1970’lerde ve 80’lerde, terrazzo popülerliği kaybetmişti, ancak sadece bakımı daha kolay değil, aynı zamanda daha sağlıklı bir ortam sağlayan katı yüzey döşemesine olan talebe bağlı olarak muazzam bir geri dönüş yaptı. Terrazzo, kiremit zemini üzerinde de tercih edilir, çünkü kirleri temizlemek için kazıma çizgilerinin temizliği veya çatlaması yoktur. Daha da önemlisi, terrazzo, istenen herhangi bir görünüme uyacak şekilde özelleştirilebilen kalıcı bir döşeme çözümüdür.

Terrazzo, zamansız güzelliği ve çok yönlülüğü nedeniyle çağdaş mimarlar ve tasarımcılar tarafından yeniden keşfedildi. Terrazzo sadece ölçülebilir bir zemin oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda tezgah, bar ve masa üstü imalatında da kullanılabilir. Terrazzo, hayal edilebilecek herhangi bir şeye dönüştürülebilen ve yaratılabilen bir araçtır.